Pełnoziarniste pierogi z czerwoną soczewicą

p2

Ilu kucharzy, tyle wersji ciasta na pierogi. Każdy ma swój sposób przygotowania ciasta i ulubione dodatki. Przepis na to ciasto opiera się jedynie na dwóch składnikach – mące i wodzie. Tajemnica w elastyczności ciasta tkwi właśnie w gorącej wodzie!


Skład na ciasto na pierogi:
– 300 g mąki pszennej pełnoziarnistej
– 250 ml gorącej wody
– 1/4 łyżeczki soli
Robimy: W misce umieść mąkę i sól. Następnie dolewaj stopniowo gorącą wodę, mieszaj drewnianą łyżką. Kiedy mąka z wodą połączą się w zwartą masę, czas zabrać się do wyrabiania ciasta ręką. W efekcie otrzymasz miękkie i sprężyste ciasto. W razie potrzeby podsyp troszkę większą ilością mąki. Ciasto cienko rozwałkuj i wytnij kształty szklanką :).

p3
Skład na farsz:
– szklanka czerwonej soczewicy
– cebula
– czerwona papryka
– sól, pieprz
Robimy: Soczewicę ugotuj w dwóch szklankach wody. Cebulę oraz paprykę pokrój drobno. Paprykę podduś na patelni, dodając łyżkę oleju rzepakowego. Często mieszaj, po kilku minutach dodaj cebulę oraz kolejną łyżkę oleju. Mieszaj wszystko, aż cebula się zeszkli. Wymieszaj warzywa z ugotowaną soczewicą, dopraw do smaku.
Farsz umieść łyżeczką w wyciętych w cieście kołach, sklej brzegi i wrzuć na wrzątek (osolony, z dodatkiem łyżeczki oleju). Pierogi możesz wyłowić, jak wypłyną na wierzch i minutę, dwie się pogotują. Świetnie smakują z sosem pomidorowym. Można też je odsmażyć na oleju kokosowym. Mniaam! Smacznego!

p1

2 comments

Comments are closed.