Pieczone kotlety z kiszonej kapusty i ziemniaków

5L0A6669

 

Witajcie! Po jakże długiej przerwie.

Przyszła ukochana jesień. Na szczęście u nas bez chorób tfu tfu. Dobrze jest w tym okresie (i nie tylko) wspomagać sie kiszonkami. Ja z kiszoną kapustą za bardzo się nie lubię niestety ; moim sposobem na nią jest przemycenie w kotletach roślinnych. Poniższy przepis jest super prosty, składniki tanie, a sama robota  – raz dwa! Pycha z koperkiem i przeróżnymi sosami i surówkami.  Jeśli chodzi o proporcje ziemniaków i kiszonej kapusty , robię zwykle pół na pół, dokładając trochę więcej ziemniaków.

5L0A6670

Składniki:

– kiszona kapusta (większa garść)

– ziemniaki (na oko 5, 6 dużych sztuk)

–  średnia cebula

– kminek

– pieprz, sól

Kiszoną kapustę odsącz i pokrój drobno.  Ziemniaki ugotuj z odrobiną soli do miękkości, odstaw do przestygnięcia., po czym rozgnieć na puree (nie musi być super gładkie)

Cebulę pokrój i uduś na oleju, odstaw do przestygnięcia. Wszystko razem wymieszaj, dodaj przyprawy (mogą być inne niż w przepisie, wg uznania) i zmiksuj blenderem na gładką masę.  Piekarnik nastaw na  około 220 stopni. Uformuj kotlety i wyłóż na wysmarowaną olejem blachę. Piecz do momentu, aż się zarumienią (ja zawsze odwracam kotlety drewnianą łychą w połowie czasu pieczenia).

Smacznego!

5L0A6673