Nutella ze śliwek

nu2

Zamiast niezdrowego kremu – takie cudo. Co roku przygotowuję kilka słoików, by jesienią i zimą raczyć się słodkimi kanapkami. Polecam Wam serdecznie – łapcie śliwki póki jeszcze są :)

 

  • 1 kg śliwek węgierek
  • pół szklaki cukru brązowego (lub wg smaku)
  • pół gorzkiej czekolady

Wyjmij pestki ze śliwek, umieść w szerszym garnku z grubszym dnem razem z cukrem i czekoladą. Wymieszaj, gotuj chwilę, doprowadź do wrzenia. Jak już owoce puszczą soki i cukier się rozpuści, zmiksuj blenderem. Gotuj około godzinę (porcję z 1 kg śliwek przez około 1 godzinę, większą ilość nutelli dłużej do odpowiedniej konsystencji), na małym gazie bez pokrywki, aż woda odparuje na tyle, że powidła będą miały odpowiednią konsystencję. Ważne – mieszaj od czasu do czasu.

Słoiki wyparz (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC). Przełoż powidła, dobrze zakręć.

nu1

Pasteryzacja:

Spory garnek z szerokim dnem wyłóż ręcznikami kuchennymi. Włóż słoik (słoiki, jeden obok drugiego), nalej wrzątku do 3/4 wysokości słoików, doprowadź do wrzenia (temperatura wlewanej wody musi się zgadzać z temperaturą słoików, nie może to być zimna woda wlewana na gorące słoiki, by nie pękły). Zmniejsz ogień, przykryj i gotuj 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjmij i zostaw do całkowitego wystudzenia.

Jeśli nałożycie wrzące powidła do wyparzonych słoików i od razu zamkniecie, to nie musicie ich pasteryzować.

 

n3